Másnap az öbölben gyakoroltunk. Egy bóját tettünk le és arra próbáltunk rátolatni, előre- hátra, előre-hátra, előre-hátra... órákon át..., de kellett is, mert eleinte nem mindig úgy mozgott a 20 tonnás hajó, ahogy szerettük volna. A sokadik menet után jött a vizsga... itt már nem lehetett elszúrni... illetve lehetett, de akkor 10 euró pótvizsgadíj befizetése után lehetett újrapróbálkozni. Sajnos nekem is sikerült a megengedett értéken túlfordítanom a hajó orrát, így 10 euróval gazdagítottam a hajókasszát. :-) Másodikra már sikerült.
A harmadik napon egy rövid tankolás Krk-ben, majd megkerültük Crest és Losinjt egy előre megrajzolt rottán, elektronikus navigáció nélkül, negyedóránként meghatározva a helyzetünket. A vége jócskán belecsúszott az éjszakába. Érdekes volt beazonosítani az egyes világítótornyokat fényük karakterisztikája és színe szerint, a térképről leolvasott adatok alapján. Hajnali három óra körül kötöttünk ki Punatban és beájultunk az ágyba.
A negyedik napon, nappali navigációs szlalom Punat, Plavnik, Kormati, Negrit-fok, Grgur, itt is a térképen megrajzolt rottán kellett tartanunk a hajót úgy, hogy csak a tájolót és a térképet használtuk, ellenőrzésként még ott volt a mélységmérő, mivel a rotta direkt úgy volt kijelölve, hogy jellegzetes mélységű pontokat érintsen. Így cikáztunk egészen Grugr börtönszigetig, ahol egy rövid sétát tettünk, majd élmény vitorlázva mentünk vissza Punatba, ahol felkészültünk a következő két napra.
Kabinonként alkottunk csapatokat. Minden csapat kapott egy feladatsort világító tornyok valódi iránylataival, ennek alapján kellett térképen megszerkeszteni a rottát és ki kellett számolnunk a mágneses iránylatokat, illetve a compasson követendő irányt valamint a körülbelüli távolságokat.
Az ötödik napon Rab szigetet Goli felöl megkerültük és egy rövid ebédre kikötöttünk Rab városában. Sajnos nem volt sok időnk városnézésre, éppen annyi amennyi idő alatt 9 pizza elkészül.
Az hatodik napon reggel hétkor felhúztuk a horgonyt és tovább indultunk dél felé. Ekkor néhány percig élvezhettük 3 delfin társaságát közvetlenül az öböl előtt. Sajnos nem követtek minket. De hamarosan más szépségek kötötték le a figyelmünket.
Innen egyenesen a Kornati szigetek közé hajóztunk, ahol a legizgalmasabb feladat várt ránk. Radarral kellett navigálnunk egy előre megrajzolt rottán. Ez úgy zajlott, hogy a navigátor és a kormányos a térképasztaltól vezette a hajót csak a radar képernyője, egy térkép és egy távirányító segítségével. Hihetetlen élmény volt.
A hetedik napon szintén korán keltünk. A Vir szigetet megkerülve behajóztunk a hírhedt Velebit csatornába. Itt már használhattuk az összes elektronikus navigációs műszert (gps, plotter, robot kormány, radar). Délben kikötöttünk Pag-ban egy rövid időre, de hamar melegünk lett, ezért Pag sziget északi sarkán egy kellemes öbölben megálltunk fürdeni (26°C-os volt a víz). Amikor már jól kiáztunk elindultunk vissza Punatba. Útközben átvettük a leggyakoribb és leghasznosabb csomók kötésének különböző technikáit, valamint megtanultuk visszafonni a kötelet.
Az utolsó napon még a punati kikötőben gyakoroltuk az elindulást és a kikötést délig. Közben Tibor kitöltötte az személyes oktatási naplóinkat és egy ünnepélyes záróbeszéd keretében kiosztotta. A hét nap alatt megtettünk 508 tengeri mérföldet ebből 120-at éjjel, fáradtan, de tele élményekkel, boldogan indultunk haza. Eldöntöttük, hogy így együtt szeretnénk tovább lépni a II. osztályú képesítés felé, mivel nagyon jó csapat voltunk.

bulldog